Typy i rozmiary skrytek

Informacje pochodzą ze strony www.geocaching.pl


1. Typy skrytek:

Skrytka Tradycyjna Skrytka Tradycyjna [ang. Traditional Cache]
Podstawowy, pierwotny typ skrytki, składający się co najmniej z pudełka oraz loogbooka. Zwykle będzie to pojemnik na żywność, skrzynka na amunicję albo na przykład wiaderko, wypełnione różnymi dobrami. Możesz też trafić na mniejszy pojemnik (tzw. "mikro-cache"), zbyt mały by zmieścić cokolwiek poza logbookiem. Współrzędne pokazane na stronie opisują rzeczywistą lokalizację skrytki.
Multi-cache (Offset Cache) Multi-cache (Offset Cache) [ang. Multi-Cache (Offset Cache)]
Multi-cache wiąże ze sobą co najmniej dwa różne miejsca, przy czym przynajmniej w lokalizacji końcowej znajduje się fizycznie istniejący pojemnik. Istnieje wiele odmian tego typu skrytki, choć w przypadku większości z nich w pierwszym etapie poszukiwacz znajduje wskazówkę prowadzącą do drugiego, w drugim - do trzeciego, i tak dalej. Skrytka offsetowa (w tym przypadku poszukiwacz idzie do miejsca, w którym znajduje wskazówki jak dotrzeć do właściwej skrytki) jest uznawana za multi-cache.
Skrytka Zagadkowa Skrytka Zagadkowa [ang. Mystery or Puzzle Cache]
Skrytka w której można znaleźć się elementy wszystkich pozostałych kategorii. Odnalezienie miejsca jej ukrycia może wymagać rozwiązania skomplikowanej łamigłówki. Wraz z rozwojem kreatywności geocachingu, typ ten staje się polem dla tworzenia unikalnych wyzwań.
Letterbox Hybrydowy Letterbox Hybrydowy [ang. Letterbox Hybrid]
Letterboxing to inna forma zabawy w szukanie skarbów, w której zamiast współrzędnych wykorzystuje się wskazówki. W niektórych przypadkach właściciel skrytki zdecydował jednak, że będzie ona funkcjonować zarówno jako letterbox i geocache, a następnie umieścił jej współrzędne w serwisie geocaching.com. Jeżeli w takiej skrytce znajduje się stempel, nie jest to przedmiot na wymianę, ale narzędzie za pomocą którego poszukiwacze mogą zarejestrować swoją wizytę. Więcej na temat letterboxingu można przeczytać na stronie Letterboxing North America.
Skrytka Wherigo™ Skrytka Wherigo™ [ang. Wherigo™ Cache]
Wherigo jest zestawem narzędzi służących do tworzenia oraz prowadzenia w terenie gier, wykorzystujących odbiornik GPS. Dzięki wykorzystaniu kartridża Wherigo poszukiwanie skrytki może przynieść bogate wrażenia. Wherigo, podczas szukania fizycznie istniejącej skrytki, pozwala między innymi na interakcje z rzeczywistymi lub wirtualnymi obiektami terenowymi lub postaciami. Aby uruchomić grę zawartą w kartridżu potrzebne jest urządzenie obsługujące Wherigo. Więcej można przeczytać na stronie Wherigo.com.
Skrytka Wydarzenie Skrytka Wydarzenie [ang. Event Cache]
Czasami lokalne organizacje geokeszerskie wyznaczają miejsce i czas spotkania, na którym rozmawia się na temat geocachingu. Po tym zdarzeniu kesz jest archiwizowany.
Skrytka Mega-Wydarzenie Skrytka Mega-Wydarzenie [ang. Mega-Event Cache]
Podobna do skrytki typu "Wydarzenie", z tym że spotkanie którego dotyczy musi być znacznie większe. Aby zakwalifikować się do tej kategorii, w wydarzeniu musi uczestniczyć minimum 500 osób. Zwykle "Mega-Wydarzenia" są dorocznymi spotkaniami geokeszerów z całego świata.
Skrytka Giga-Wydarzenie Skrytka Giga-Wydarzenie [ang. Giga-Event Cache]
Podobna do skrytki typu "Mega-Wydarzenie", z tym że spotkanie którego dotyczy musi być jeszcze większe. Aby zakwalifikować się do tej kategorii, w wydarzeniu musi uczestniczyć minimum 5000 osób.
Skrytka Wydarzenie CITO (Wrzuć Skrytkę, Wyrzuć Śmieci) Skrtyka Wydarzenie CITO (Wrzuć Skrytkę, Wyrzuć Śmieci) [ang. Cache In Trash Out Event]
CITO jest to typ aktywności ściśle związany z geocachingiem. W trakcie poszukiwań skrytek, zbieramy śmieci leżące po drodze i przeznaczamy je do właściwej utylizacji. Wydarzenia Cache In Trash Out są znacznie większymi akcjami oczyszczania środowiska, w które zaangażowana jest szersza społeczność.
EarthCache EarthCache [ang. EarthCache]
Jest to miejsce w które można odwiedzić aby nauczyć się czegoś na temat geologicznych tajemnic Ziemi. EarthCache zawierają zarówno informacje edukacyjne jak również i informację (współrzędne) gdzie można trafić na opisywane zjawisko. Poszukiwacze EarthCache mogą zobaczyć, jak nasza planeta kształtowała się w trakcie procesów geologicznych, jak wykorzystujemy jej zasoby oraz jak naukowcy zbierają informacje na temat Ziemi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: www.earthcache.org.
Pokaz: Labirynt Przygód GPS Pokaz: Labirynt Przygód GPS [ang. GPS Adventures Maze Exhibit]
Oznacza pojawienie się Pokazu "Labirynt przygód GPS" lub jego regionalnych odmian. Pokazy te organizowane są po to, aby poprzez interaktywne doświadczenia naukowe uczyć widzów, niezależnie od ich wieku, na temat technologii GPS oraz geocachingu.
Skrytka Projekt A.P.E. Skrytka Projekt A.P.E. [ang. Project A.P.E. Cache]
W 2001 roku założono 12 geokeszy nawiązujących do i mających za zadanie promocję filmu wytwórni 20th Century Fox, pod tytułem "Planeta Małp". Każda ze skrytek odzwierciedlała fikcyjną historię w której naukowcy ujawniali alternatywną ścieżkę ewolucji naczelnych (Alternative Primary Evolution, w skrócie APE – co po angielsku znaczy "małpa"). Pojemniki zostały wykonane ze specjalnie oznaczonych skrzynek na amunicję, każda z nich zawierała też oryginalny gadżet pochodzący z planu filmowego. Tylko parę z nich pozostało aktywnych do dziś.

2. Starsze typy skrytek

Poniższych typów keszy nie można już tworzyć w serwisie geocaching.com. Aby dowiedzieć się o innych typach poszukiwań za pomocą GPS odwiedź stronę Waymarking.
Skrytka Wirtualna Skrytka Wirtualna [ang. Virtual Cache]
Istnieje w postaci miejsca, lokalizacji. Zależnie od "ukrywającego" może być to pytanie na temat danego miejsca, ciekawy widok, itp. Nagrodą dla znalazcy jest samo miejsce oraz podzielenie się informacją o jego odwiedzeniu. Zgodnie z założeniami tego typu skrytki, musisz odwiedzić miejsce wskazane współrzędnymi, zanim wpiszesz znalezienie. Dodatkowo, mimo że istnieje wiele ciekawych miejsc, cache wirtualny powinien być wystarczająco wyjątkowy aby zagwarantować odwiedziny. Wirtuale funkcjonują obecnie jako waymarki na stronie Waymarking.
Webcam Webcam [ang. Webcam Cache]
Ten typ "skrytki" wykorzystuje kamery internetowe założone przez osoby prywatne lub różnego rodzaju instytucje dla monitoringu jakiegoś miejsca lub sytuacji drogowej. Ideą zaliczenia "skrytki" jest ustawienie się przed kamerą i zapisanie na dysku komputera (np. z pomocą przyjaciela, lub korzystając z przenośnego komputera) obrazka z kamery, potwierdzającego Twoją obecność. Aby potwierdzić wizytę należy zamieścić ten obrazek w logu. Webcamy stanowią obecnie kategorę "Kamery internetowe" w serwisie Waymarking.com.
10 Years! Event Cache 10 Years! Event Cache [ang. 10 Years! Event Cache]
A 10 Years! Event Cache is a special Event Cache type for events held April 30 - May 3, 2010 to celebrate 10 years of Geocaching.
Skrytka Nieumiejscowiona (Odwrotna) Skrytka Nieumiejscowiona (Odwrotna) [ang. Locationless (Reverse) Cache]
Tego typu skrytki stanowią odwrotność keszy tradycyjnych. Zamiast szukać ukrytego pojemnika, dostajesz zadanie odnalezienia określonego obiektu i zalogowania jego współrzędnych. Wygrzebywanie śladów/wskazówek, obejmuje zbieranie waypointów z różnych obiektów rozrzuconych po świecie. Kesze nieumiejscowione wyewoluowały w Waymarking. Kategorie waymarków są zbliżone do tego, jak cache odwrotne funkcjonowały na stronie geocaching.com, ale teraz możesz poszukiwać miejsc w różnych kategoriach.

3. Rozmiary skrytek

Ikona
Nazwa
Micro
Mikro (np. pudełko po filmie fotograficznym)
Small
Mały (mieszczący dziennik i małe przedmioty)
Regular
Normalny (1-5 litrowy pojemnik)
Large
Duży (np. 20-litrowe wiadro)
Other
Inny rozmiar (zobacz opis skrytki)
Virtual
Brak pojemnika (skrytki wirtualne)
Not chosen
Nie wybrano


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nikiszowiec

Katowice

vaski82 & arcinet2016